Skunkiáda


Už ani nevím kdy, kde a při jaké příležitosti a míře opilosti jsme s Pašou debatovali o tom, jak by bylo fajn udělat akci, kde by se hrály jenom a výhradně písničky od Skunka. Ten popud byl jasnej. Já jsem těma písničkami odkojenej už od mala a v podání Wostruhy mě doslova učarovaly.

Časem jsem je sám začal hrát a v dobách aktivního trampování zjistil kolik dalších písniček s Mirkovým textem existuje. Ty co jsem neznal od Wostruhy byly víc folkový a trampský a dodnes je mám v paměti hlavně v podání Farmářů z Rabiše. Tedy Darky, Jirky, Vaška a Oliny. No a Paša se jich zrovna tak za ty roky muzicírování nahrál nespočet a navíc „chodil se Skunkem do školky“. Takže jsme si řekli, že tu akci prostě uspořádáme a já jsem plácnul „a bude se to jmenovat Skunkiáda“. (Oskar mi pak časem řekl, že se tomu Skunk smál, protože mu to zní jako spartakiáda). První setkání skunkomilů bylo 24. září 2005.

Zdenda Horáček udělal první zvadlo s perfektní malůvkou Jarošovo hlavy.

Místo konání bylo jasný – hospoda na Nemojově u Dvora Králové. Tehdejší provozovatel byl nějakej vietnamec nebo snad číňan a byl tam úplně čerstvě v nájmu. Vůbec nechápal co se děje a kde se bere tolik lidí a navíc všichni (z jeho pohledu) ve vojenským. Určitě si chudák myslel, že to tam chodí takhle každej víkend a tahle hospoda je zlatej důl. Já jako zvukař si s hrůzou vzpomínám hlavně na to, jak se nedala najít funkčí zásuvka a jelo se přímo na dráty vytažený ze zdi. K samotnýmu průběhu akce je třeba říct, že původní záměr byl takovej, že se žádná písnička nebude hrát dvakrát ! Pravda myslel jsem to dobře. Chtěl jsem , aby se přehrálo těch písniček co nejvíc a hlavně ty, co lidi moc neznaj. No to jsem ovšem tvrdě narazil. Chlapy jsou pochopitelně ješitové a každéj chtěl hrát hitovky jako Rychlejší koně, Jackson a podobně. No musel jsem to vzdát a bohužel se stalo to, že se některý písničky hrajou za večer třeba čtyřikrát i pětkrát rok co rok.. Je docela sranda, že když byla Skunkiáda po desátý, došlo k náhodnýmu načasování. Přesně v tu dobu vydala firma G+W Mirkův kompletní zpěvník a první kusy dovezl Jirka Macek, spoluautor tohoto díla přímo na Nemojov.

Tam, během akce Oskar zpěvník pokřtil a po prvních kusech se jen zaprášilo.

Takže Skunkiádě zdar ! Antonín „Beda“ ŠturmSkunkiáda 2018


Skunkiáda 2016


Skunkiáda 2015

3.října 2015, se konala desátá jubilejní Skunkiáda v restauraci na Nemojově.Při té příležitosti se uskutečnil křest zpěvníku Skunkových písniček nazvaný Montgomery.Sál byl úplně zaplněn  návštěvníky,muzikanty i bezvadnou náladou.Zpěvník byl za chvíli rozebrán. Tak zase příští rok.


Skunkiáda 2014

Krásné fotky nám poslal Jirka Karas Jůzl.