Jaroslav JAK Kratěna.
JAK. Je dřevorubec, dobrodruh, textař a autor svérázných cestopisů, žije ve Dvoře Králové nad Labem.
Zde najdete kompletní a ucelené informace o jeho tvorbě.
Jak přišel JAK k přezdívkám, mimochodem JAK mu neříkáme to je jeho signatura (podpis), když něco napíše a tak v textu píšeme taky JAK prakticky všude, už jsme si na to prostě zvykli. Přezdívky má Kráťa, totiž trošku složité, vlastně mu říkáme „Ála“ nebo „Alajuk“. Ála to je zdrobnělina Alayuka. Ptáte se proč Alayuk. Je to vlastně přesmyčka slov Alaska a Yukon a pochází z jeho emailové adresy. Čas od času po něm chci nějakou maličkost a tak mi vždy nezapomene připsat do textu „a nezlob vetchého starce“, pravda beru to s rezervou, protože sám vím, že každý ráno jak JAK vstane, obejde svižným krokem celý Dvůr Králové, neb udržovat kondici je nutné a tak by se spíše hodila přezdívka Železný Dědek, ale Alayuk je lepší. To jen pro případ, že byste ho ráno potkali, jak si to JAK mašíruje kolem Dvora. – Jetty.
Zde najde texty které napsal pro Wostruhu.
Jaroslav Kratěna napsal následující úspěšné tituly:
Americká snídaně aneb Po stopách zlaté horečky a Jacka Londona (Votobia 1997), Americká snídaně II – Na Havaj přes Údolí smrti (Votobia 1998), Americká snídaně III – Zpátky na Alijašce aneb Otevřený účet (Votobia 1999), Výlet na Floridu aneb Průvodce relaxujícího muže (Votobia 2000), Muž z Texasu aneb Dole teklo Rio Grande (Votobia 2001), Z Oregonu do Arizony aneb Tohleto v plánu nebylo (Mladá fronta 2007), Poslední zlato z Yukonu (X.Y.Z. 2009), Cizinec v Kanadě aneb Křeslo pro staršího pána (Olympia 2010), Zlatá hora (Akcent 2012), Ontario aneb Blues pracujícího muže (Akcent 2014). Dále pak básnickou sbírku Vánoce samotářovy aneb Retro na (nejen) ženskou strunu (Akcent 2014), knížku pro děti Barevný svět (Akcent 2015) a sbírku country&western textů Severoamerická inspirace (Akcent 2015) Whisky nemluví sbírka básní a písňových textů (Akcent 2017)
Americká snídaně aneb Po stopách zlaté horečky a Jacka Londona (Votobia 1997) je svérázný cestopis dobrodruha z Podkrkonoší, který se vydal po stopách zlaté horečky a Jacka Londona na daleký Sever. Vyprávění má dvě dějové linie: autorovo vlastní putování Chilkootským průsmykem jen s batohem a sněžnicemi a plavbu kánoí po Yukonu do Dawsonu, a události původní zlaté horečky, doplněné zajímavými a českému čtenáři dosud neznámými informacemi z té doby. Poprvé kniha vyšla u příležitosti 100. výročí aljašsko-yukonské zlaté horečky.
Americká snídaně II – Na Havaj přes Údolí smrti (Votobia 1998) je pokračování úspěšného cestopisu, tentokrát o cestě za dobrodružstvím na americký Středozápad. Údolí monumentů, Grand Canyon, Údolí smrti, to jsou další dobrodružné zážitky, noví přátelé a nečekané překvapení v cestě na Havaj.
Americká snídaně III – Zpátky na Alijašce aneb Otevřený účet (Votobia 1999) zavádí čtenáře do zajímavých oblastí největšího státu USA a kromě vlastního dobrodružství autora popisuje současnost i historii míst, která navštívil. S řadou fakt, příběhů a „perliček“ z časů amerického osídlování Aljašky, na které autor během své výpravy narazil, má český čtenář možnost seznámit se vůbec poprvé.
Výlet na Floridu aneb Průvodce relaxujícího muže (Votobia 2000) Exotickým prostředím Slunečního státu okouzlený „relaxující muž“ tentokrát neudržel na uzdě ani své textařské pero, čehož výsledkem je rozhodně zajímavé propojení jeho obvyklého hovorového projevu s country poezií.
Muž z Texasu aneb Dole teklo Rio Grande (Votobia 2001) Autor pokračuje v osobitém „mapování“ Spo(ko)jených států amerických. Tentokrát se vypravil Greyhoundem a stopem na texasko-mexickou hranici, do území imigrantů, pašeráků zbraní a drog. Přírodní rezervace Big Bend National Park, městečka a města, kde se mísí angloamerická a hispánská kultura, to všechno při 37°C. (Ve stínu!)
Z Oregonu do Arizony aneb Tohleto v plánu nebylo (Mladá fronta 2007) V této knize se s autorem podíváte do multimilionářské komunity a projedete s ním, opět Greyhoundem, štreku z Portlandu v Oregonu přes Kalifornii do Phoenixu v Arizoně.
Poslední zlato z Yukonu (X.Y.Z. 2009) je dobrodružný román o loupeži a pomstě s prvky americké „drsné školy“. Příběh se odehrává uprostřed divoké přírody kanadského teritoria Yukon a v subtropech floridských ostrovů.
Cizinec v Kanadě aneb Křeslo pro staršího pána (Olympia 2010) je úsměvné vyprávění osobitým stylem o (nejen) pracovním pobytu autora u jeho přátel na jihu kanadské provincie British Columbia, doplněné zajímavými údaji z historie i současnosti některých míst v jím navštívené oblasti.
Zlatá hora (Akcent 2012) je pokračováním Posledního zlata z Yukonu. Autor opět zavádí čtenáře do floridských subtropů a do kanadské divočiny teritoria Yukonu. V situaci, kdy bylo třeba znova vzít spravedlnost do vlastních rukou.
Ontario aneb Blues pracujícího muže (Akcent 2014) je nesporným dokladem toho, že autor je celoživotním vyznavačem a zastáncem tvrzení, že s úsměvem jde všechno líp.
Vánoce samotářovy aneb Retro na (nejen) ženskou strunu (Akcent 2014) je básnická sbírka ke stému výročí úmrtí básníka Františka Gellnera, jehož dílo autora evidentně poznamenalo.
Barevný svět (Akcent 2015) je knížka pro děti od čtyř do šesti let věnovaná barvám, které autor opatřil úsměvnými říkankami.
Severoamerická inspirace (Akcent 2015) je sbírka písňových textů žánru country & western, v nichž jako ve svých knihách autor s humorem a nadsázkou zachytil Severní Ameriku takovou, jakou ji poznal on.
Whisky nemluví (Akcent 2017) Touto sbírkou básní, písňových textů a zveršovaných slovních hříček chce svérázný podkrkonošský autor dřevorubec, textař, básník a spisovatel jako celou svou dosavadní literární tvorbou (deset knih o cestách za dobrodružstvím po Severní Americe, dvě samostatné sbírky básní a textů pro žánr country a knížka básniček pro děti) především pobavit. Je totiž celoživotním vyznavačem tvrzení, že s úsměvem jde všechno líp. Sbírka vychází k jeho přežitým sedmdesátinám.